Den válečných veteránů
Slaví se celosvětově od roku 1926. Od listopadu 2001 je připomínán i v České republice jako významný den. Datum bylo vybráno proto, že toho dne roku 1918 bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, což znamenalo ukončení bojů 1. světové války. V anglicky mluvících zemích se nazývá také Poppy Day. Druhou neděli v listopadu, nebo neděli nejbližší 11. listopadu, se ve Velké Británii a ve všech zemích Commonwealthu vzpomíná na válečné oběti - tento den se nazývá Remembrance Day (nebo také Remembrance Sunday).
Tento den slaví také například v Indii, Keni, na Mauriciu či v jižní Africe.
V Belgii a v Holandsku je Den válečných veteránů státním svátkem. Nejvýznamnější oslavy se odehrávají u Meninské brány v blízkosti belgického města Ypers, kam se sjíždějí v tento den hosté z celého světa, aby se poklonili památce padlých. Také na tomto území jsou pohřbeni vojáci z českých zemí.
V českých zemích byla památka na 11. listopad vždy ve stínu významnějších výročí, protože boje na východní frontě byly zastaveny již v důsledku míru uzavřeného v Brestu Litevském ze dne 3. března 1918. Rakousko-Uhersko, jehož byly České země součástí, uzavřelo separátní mír s dohodovými mocnostmi již 4. listopadu 1918. V české společnosti byly navíc tyto události překryty pro Čechy a Slováky významnější událostí, jíž bylo vyhlášení samostatného státu dne 28. října 1918.
Až v roce
2003 navrhla vláda doplnit do novely zákona o státních svátcích 11.
listopad jako významný den, věnovaný veteránům všech válečných konfliktů,
který se slaví ve všech demokratických zemích Evropy, v USA a Kanadě jako
významná připomínka vítězství demokracie ve světě, ke kterému pomohly i
Československé legie. Návrh vlády byl uzákoněn zákonem č. 101/2004 Sb.,
kterým se mění zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních
svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu.